وزیر آموزش و پرورش : 
وضعیت استخدام مربیان پیش‌دبستانی و مربیان بهداشت پیگیری می شود 
وزیر آموزش و پرورش گفت: وضعیت استخدام مربیان پیش‌دبستانی و مربیان بهداشت پیگیری می شود.
به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری پانا، حمید‌رضا حاجی‌بابایی در حاشیه همایش هفته پژوهش ویژه مجتمع آموزش عالی پیامبر اعظم (ص) که امروز در هتل المپیک تهران برگزار شد، در جمع خبرنگاران گفت: بر اساس قانون مصوب 15 مهر 88 این افراد اگر شرایط لازم را داشته‌ باشند، مشکلی برای استخدام آنها نداریم.

وی با بیان باید 5 هزار نفر از سهمیه استخدام 60 هزار نیرو را باید به مربیان بهداشت اختصاص دهیم ادامه داد: در صورتی که مجوز استخدام مربیان بهداشت در سال آینده از معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی ریاست جمهوری گرفته شود، استخدام می شوند.
وزیر آموزش و پرورش از تحصیل 10 هزار دانشجو در مراکز تربیت معلم در رشته‌های گوناگون مورد نیاز آموزش و پرورش خبر داد و افزود: برای برطرف شدن مشکل این دانش آموزان نامه‌ای را به رئیس جمهور نوشته‌ایم و ایشان به معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی دستور پیگیری داده است و همچنین آموزش و پرورش به دنبال آن هستیم که مشکل آنها برطرف شود.
وی در خصوص احتمال تعیین ردیف استخدامی برای این دانشجویان اظهار کرد: با توجه به اینکه قانون مصوب مجلس، به‌کارگیری نیرو در آموزش و پرورش را تنها از طریق آزمون استخدامی یا مراکز تربیت معلم مجاز می‌داند، بنابراین این افراد می‌توانند از طریق تربیت معلم از ظرفیت آموزش و پرورش استفاده کنند و با توجه به اینکه مشکل خدمت سربازی نیز دارند، می‌توان از آنها به عنوان سرباز معلم نیز استفاده کرد.
به گفته حاجی بابایی معلمان حق‌التدریس دارای مدرک کاردانی و با 5 سال سابقه و معلمان دارای مدرک کارشناسی و با 4 سال سابقه بر اساس مصوبه مجلس استخدام می شوند.
 وی در رابطه با استخدام معلمان حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت سواد‌آموزی گفت: این مصوبه باید در شورای نگهبان تأیید شود تا آموزش و پرورش نسبت به آن اظهار نظر کند.
 حاجی بابایی با اشاره به اینکه در قانون استخدام معلمان حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت سواد‌آموزی مصوب 15 مهر 88 مقرر شده بود که معلمان حق‌التدریس دارای مدرک کارشناسی باید 4 سال سابقه و معلمان با مدرک کاردانی حداقل 5 سال سابقه برای استخدام داشته باشند افزود: حدود 5 تا 6 هزار نفر از معلمان حق‌التدریس را داریم که تا این تاریخ، سابقه لازم را نداشته‌اند.
 وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه در استخدام حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت سواد‌آموزی همکاری دوجانبه بین مجلس و آموزش و پرورش صورت گرفته اظهار کرد: مقرر شد شرایط مدنظر مجلس تا زمان فعلی نیز برقرار باشد و معلمان حق‌التدریس دارای مدرک کارشناسی باید 4 سال سابقه و معلمان با مدرک کاردانی حداقل 5 سال سابقه برای استخدام شوند.
به گفته وی در صورت نهایی شدن این قانون، هیچ‌کدام از نیروهای حق‌التدریسی که چنین شرایطی داشته باشند، مشکل استخدام ندارند اما استخدام آنها در سال جاری نخواهد بود.
 حاجی بابایی با اشاره به ماده 3 قانون مصوب مجلس که اعلام کرده است اگر کسی از نیروهای شرکت خدمات آموزشی در سال تحصیلی 89 ـ 88 تدریس کرده و دارای مدرک کارشناسی باشد و پیش از آن نیز به مدت 3 سال با ابلاغ آموزش و پرورش به صورت حق‌التدریس فعالیت کرده باشد، در صورتی که سقف استخدام 60 هزار نفری سابق باقی مانده باشد، با رعایت مواد یک و دو این قانون می‌تواند استخدام شود افزود: بر اساس این ماده اگر شخصی از نیروهای شرکتی در سال تحصیلی 89 ـ 88 با مدرک کاردانی تدریس کرده و پیش از آن با ابلاغ آموزش و پرورش به مدت 4 سال به صورت حق‌التدریس فعالیت کرده باشد، نیز در صورت باقی بودن سقف استخدام 60 هزار نفر استخدام خواهد شد و اگر ظرفیت 60 هزار نفری برای استخدام، تکمیل شده باشد معلمان شرکتی دارای مدرک کاردانی و کارشناسی طبق قانون در اولویت استخدام‌های بعدی قرار می‌گیرند اما باید توجه داشت که در حال حاضر نیز ظرفیت استخدام 60 هزار نفر برای ما تکمیل شده و آنها باید در اولویت‌های بعدی استخدامی قرار گیرند.
 وی در خصوص به ماده 4 این قانون تصریح کرد: آموزش و پرورش در صورتی می تواند آموزشیاران نهضت سواد‌آموزی و معلمان شرکتی که شرایط لازم را ندارند به عنوان حق‌التدریس استفاده کند که آنها پس از شرکت در آزمون استخدامی حد نصاب نمره لازم را به دست آورند.
 وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: بر اساس ماده 5 نیز به‌کارگیری هرگونه نیروی جدید تحت هر عنوانی مانند حق‌التدریس و آموزشیار ممنوع است.
 حاجی‌بابایی از توزیع یک میلیون کارت سخا در میان فرهنگیان سراسر کشور خبر داد و گفت: این کارت‌ها 5/1 میلیون تومان اعتبار با کارمزد 4 درصد دارد و در هر زمان و به هر میزانی که فرهنگیان از آنها استفاده کنند، در حسابشان محاسبه خواهد شد.
 وی فعال نبودن برخی از این کارت‌ها از جمله مشکل این طرح دانست و اظهار کرد: یکی از اهداف این طرح این است که که یک کارمند بتواند در مواقع ضروری، جابه‌جایی‌ مبالغ را انجام دهد و موارد مورد نیاز خود را از این طریق تهیه کند.
 حاجی بابایی خاطر نشان کرد: این کارت ها کار مشترکی است که با بانک ملی انجام می‌دهیم و تا جایی که اطلاع دارم، در این کارت‌ها به فرهنگیان سراسر کشور تحویل داده شده است.
+ نوشته شده توسط مربی بهداشت در یکشنبه دوازدهم دی ۱۳۸۹ و ساعت 13:35 |